květiny pro radost

Gloxínie

 

Popis rostlinyV posledních letech je gloxínie vytlačována trvanlivějším příbuzným, streptokarpusem. Rostliny, ze kterých byly Sinningia – hybridy vypěstovány byly podobnější drobnokvětým formám streptokarpusů než svým současným potomkům s nádhernými sametovými nálevkovitými květy různých barev.

Vyšlechtění nových barev a tvarů květů vedlo ke zvýšení poptávky. Kromě dvou barevných a plnokvětých odrůd jsou zajímavé kompaktnější odrůdy „ Multiflora“.

Původ:
Gloxínie pochází z Afriky.

Pěstování:
Rostliny vyžadují polostín, hodně vláhy a čerstvý vzduch bez průvanu.

Množení:
Gloxínie jsou sice víceleté hlíznaté rostliny, ale pěstují se ze semen jako jednoleté a po krátkém období kvetení na jaře nebo v létě

se již dále nepěstují. Pěstování z hlíz je náročnější. Hlízy musí dostatečně narůst a vyzrát, vyžadují pravidelné období klidu.

Skladujeme je v suchu při teplotě 15 stupňů. V únoru je vysadíme do čerstvého substrátu a necháme vyrašit při teplotě 25 stupňů.

 

Popis rostliny:   Echmea patří do čeledi bromeliovitých, které se vyznačují listovou růžicí uprostřed. Z ní paprskovitě vycházejí jednotlivé listy. Ve svém přirozeném prostředí shromažďují dešťovou vodu středem listů do nálevkovité růžice. Tato rostliny má silné kožovité listy a ty vytváří rezervoár vody.

Spodní strana pilovitých listů je stříbrně páskovaná, vrchní je zelená, stříbřitě mramorovaná. U pětiletých rostlin se v srpnu objeví uprostřed rostliny dlouhý stvol s kulatým květenstvím, které se udrží po několik měsíců.

Růžové květenství tvoří pilovité listeny a mezi nimi vykukují drobné modré květy, které kvetou jen krátkou dobu. Echmea dosahuje maximální výšky 70 cm a šířky 60 cm. Je odolná, pomalu rostoucí, vyžadující přiměřenou péči.

Čeleď:
Bromeliaceae (broméliovité)

Původ:
Jejím domovem je Jižní Afrika, kde bromelie rostou na stromech. Jako opora jim slouží větve, výživu

čerpají z organických látek tlejících v růžici.

Pěstování:
Pokud chceme, aby nám Echmea vykvetla, musí mít teplotu vyšší než 23 stupňů. Po rozkvětu je jí nejlépe při teplotě 15 -21 stupňů, která je pro její růst nejlepší. Přes zimu ji dáme do místnosti s teplotou 12 -18 stupňů. Měli bychom ji umístit na slunné místo, ale v létě chránit před přímým sluncem

, které by jí mohlo spálit listy.

V zimě musí zůstat zemina v květináči vlhká, ne mokrá. V létě musíme bohatě zalévat, růžice by měla být stále plná vody. Je také zapotřebí zajistit rostlině vyšší vlhkost vzduchu, proto musíme listy v létě denně rosit. Každé dva měsíce růžici vyprázdníme a znovu naplníme. Během vegetačního období použijeme místo obyčejné vody zředěné hnojivo. Vápenitou vodu nahradíme dešťovou.

Hnojení:
Od pozdního jara do podzimu přihnojujte při každé třetí zálivce hnojivy s vyšším obsahem draslíku.

Přesazování:
I když žije Echmea z kořenového systému, nemusíme ji přesazovat často. Pokud kořeny zaplní květináč, přesadíme ji do směsi z 50% rašeliny a 50% říčního písku.